Belçika’dan ödül geldi

Çelebihan Baklava, dünyada yüzlerce ülkeden, binlerce tüketicinin katıldığı 2019 TAT yarışmasında havuç dilim baklava ile Üstün Lezzet Ödülü’nü kazandı.

Belçika’da yapılan yarışmada 2 Altın Yıldız Superior Taste Award’a hak kazanan Çelebihan Baklava, Gaziantep’e Baklava alanında uluslararası ödül  getiren ilk ve tek firma oldu.

BAKLAVAYA ÜSTÜN LEZZET ÖDÜLÜ 

Gaziantep’te 1979 yılından bu yana baklava sektöründe faaliyet gösteren Çelebihan Baklava, kalitesini uluslararası alanda aldığı ödülle bir kez daha kanıtladı. Çelebihan Baklava CEO’su ve Genel Müdürü Mehmet Güner Işık, International Taste Institute’nin, heyecanla beklenen, yüzlerce ülkeden, binlerce tüketici gıda ve içecek ürününün katıldığı bir tadım ve lezzet organizasyonu olduğunu belirtti. Her yıl yapılan organizasyona dünyanın değişik ülkelerinden yaklaşık 15 binin üzerinde ürünün katıldığını belirten Işık, “ Bu ürünlerden 1885 tanesi sertifikaya hak kazandı. Baklavada ise üstün lezzet ödülünü biz aldık. Böyle bir organizasyona ilk defa katıldık. Türkiye’den de farklı sektörlerden çok sayıda katılımcı vardı” dedi. 

KÖR TADIM İLE TEST EDİLİYOR

International Taste Institute jürisine tadım için gönderdikleri havuç dilim baklava ile ödül aldıklarını söyleyen Işık, “200 prestijli Şef & Sömeliye, üreticilere ürünlerinin TAT performansına yönelik objektif ve profesyonel yorum ve geri bildirimlerini sunmak için bir araya geldi. Laurent van Wassenhove, International Taste Institute, Yönetici Ortağı, Ünlü kurumlardaki şefler, Michelin-yıldızlı şefler, En İyi Sömeliye ödüllü sömeliyeler, üreticiler tarafından gönderilen  ürünleri kör tadım yöntemi ile test ediyor. Yüksek duyusal analiz puanına sahip ürünler “Superior Taste Award” a hak kazanıyor. Çelebihan olarak Havuç Dilim Baklava ile, 2 Altın Yıldız Superior Taste Award’a hak kazandık. Ve Gaziantep’e Baklava alanında uluslararası ödül getiren ilk ve tek firma olduk” diye konuştu.

ÜSTÜN LEZZETLERE 1.2.3 YILDIZ

Jürinin tat değerlendirmesini 1,2,3 yıldız olarak yaptığını dile getiren Işık, “Ürünler sistematik ve objektif bir metodoloji izlenerek analiz edilmekte ve puanlanmaktadır. Ürünler kör tadım yöntemi ile, geniş panellerde, bağımsız yiyecek ve içecek profesyonellerinin marka, ürün ismi ya da menşei bilmeden tadım yapması ile test edilmektedir. 3 yıldız, toplam puanı yüzde 90 ve üzeri olan ürünler, sıradışı tat, 2 yıldız yüzde 80 ve yüzde 90 arasında olan ürünler, dikkat çekici tat, 1 yıldız ise  toplam puanı yüzde 70 ve yüzde 80 arasında olan ürünler yani göze çarpan tat olarak değerlendiriliyor”

Kaynak: https://www.gaziantep27.net/belcikadan-odul-geldi-528755h.htm

Kaynak-2: https://www.taste-institute.com/tr/awarded-products/awarded-products-list

X